čtvrtek 13. ledna 2011

Použití tepelných čerpadel

Tepelná čerpadla jsou moderní zdroje tepla, které se používají k centrálnímu vytápění rodinných domů. Některé typy mohou ohřívat teplou topnou i užitkovou vodu, jiné typy vytápí dům přímo teplým vzduchem a mohou se zároveň používat jako klimatizace.

Princip tepelných čerpadel vychází z funkce chladničky – využívá přenosu (odčerpání) tepla z jednoho místa na druhé. Tepelná čerpadla odepírají teplo obsažené ve vzduchu, zemi nebo vodě. Jedná se o energii z bezprostřední blízkosti vytápěného objektu.

Existuje mnoho typů tepelných čerpadel, které se liší výkonem nebo zdrojem čerpaného tepla. To znamená, že jsou k dispozici čerpadla o malých výkonech pro byt nebo rodinné domy a větší výkony pro bytové domy nebo průmyslové objekty.

Tepelná čerpadla mají mnohem vyšší pořizovací cenu na rozdíl od ostatních zdrojů tepla. Pokud se rozhodujete pro nový topný systém, je důležité k pořizovací ceně také připočítat měsíční platby za energii na jeho provoz, a to za celou dobu životnosti zařízení, včetně zdražování energií.

V tomto směru nemají tepelná čerpadla zatím konkurenci. Návratnost pořizovací ceny je podle typu 5 - 8 let a životnost minimálně 25 let.

Tepelná čerpadla vzduch voda

Poměrně oblíbený typ tepelného čerpadla, které k odběru tepla využívá venkovní vzduch. Je schopno pracovat i v teplotách pod nulou. Existují vnitřní i venkovní instalace, samozřejmostí je vytápění a součastný ohřev teplé vody.

Tepelná čerpadla vzduch vzduch

Tento typ tepelného čerpadla vytápí dům teplým vzduchem. Nemůže ohřívat teplou vodu, ale pracuje také jako klimatizace. Je to výhodný typ pro dřevostavby, které mají nižší tepelně akumulační vlastnosti.

Tepelná čerpadla země voda

Nejvýkonnější typ tepelných čerpadel využívá k topení zemní teplo. K odběru tepla se musí udělat zemní vrt, případně vykopat plošný kolektor.

Tepelná čerpadla voda voda

Využívá k ziskům energie teplo z vody. Odebírat ji lze z vlastní studny nebo vrtu. Tepelné čerpadlo má velmi vysoký výkon, odebíraní voda se vrací zpět do země pomocí vsakovacího vrtu.

www.tepelne-cerpadlo.org

Žádné komentáře:

Okomentovat